Zámkem Bruntál, který původně býval hradem, prý kdysi otřásla velká hromová rána. Způsobil ji výbuch střelného prachu, který se nacházel v místním sklepení. Tou dobou tam zahynula i krásná Helenka a její milovaný švédský důstojník. Kde se tam vzali?

Když v českých zemích řádila třicetiletá válka, přišla do bruntálského kraje švédská vojska. Bez mrknutí oka vypálila město a utábořila se naproti hradu. Švédové denně ostřelovali hrad, na kterém žila krásná Helenka. Co čert nechtěl, zamilovala se do jednoho z švédských důstojníků. Přicházel k ní každý večer tajnou brankou přestrojen za havíře. Oba si přáli, aby byl hrad dobyt a oni mohli být konečně spolu.

Až nakonec vymysleli lest. Helenka v den svých narozenin hostila posádku dobrým jídlem a především pitím. Žoldnéři se nechali jednoduše zlákat a připíjeli Helence, co jim síly stačily. Znavení přemírou alkoholu nakonec padli vysílením pod stůl. Helenka dala hořící loučí Švédům znamení, otevřela tajnou branku a vpustila je na hrad. Než se posádka vzpamatovala, hrad byl Švédy obsazen. Tou dobou však k městu spěchalo císařské vojsko na pomoc. Už měli hrad na dohled, když se ozvala obrovská rána a vše se zahalilo dýmem. Čas od času se Helenka dodnes prochází po chodbách zámku v podobě Bílé panny.

Šifra na domácí luštění

A to není vše. K vyřešení šifry potřebujete ještě stáhnout a nejlépe vytisknout druhou část.

Napůl člověk, napůl zvíře.

Správné heslo je SKLEPENÍ.