Každý se rád baví, a tak asi není divu, že trh zábavy se neustále vyvíjí a rok od roku přináší lidem stále další a další možnosti, jak aktivně a smysluplně využít svůj volný čas. Populární zábavou mladší, ale i starší generace se v posledních letech staly bezesporu únikové hry. Ve spojitosti s nimi dnes můžete narazit i na tzv. venkovní šifrovací hry, které jsou sice méně známé, ne však méně zábavné. Oba světy nabízí hráčům možnost zapomenout na starosti všedních dní a pobavit se, s přáteli, rodinou či kolegy, originálním způsobem. Každý na to jde však trochu jinak…

Historie her

Pokud nahlédneme krátce do historie, zjistíme, že přestože únikové hry jsou mnohem známější, jejich kořeny sahají vcelku do blízké minulosti. Únikovky do Čech dorazily z původního místa vzniku Japonska přes Maďarsko kolem roku 2013. Vzhledem k tomu, že si velmi rychle získaly silnou mediální podporu, začaly se šířit bleskovou rychlostí. Venkovní šifrovací hry, které tou dobou již fungovaly mnoho let, zůstaly i nadále spíše v povědomí úzkého okruhu lidí. A tak to částečně zůstalo dodnes. Díky tomu, pokud chcete přátele, kolegy či rodinu překvapit něčím novým, sáhněte po venkovní šifrovačce a je jen malá pravděpodobnost, že tento druh zábavy budou znát.

Principy únikových her

Původním principem únikových her bylo nechat se na hodinku zavřít někde ve sklepě s hromadou zámků. Rozluštit, který kdy a jakým číselným kódem otevřít a místnost tak opustit. Kdo nestihl časový limit, měl smůlu. Ne, nezůstal tam navždy, ale obsluha si pro něj došla a vyvedla ho. Časový limit je i dnes výsadou únikových her. Velký krok však ušly ve svém zpracování. Dnes již to není jen o sklepech, zámcích a číselných kódech. Zdokonalilo se vybavení prostor, zadání úkolů, které musíte rozluštit, ale i celková atmosféra a použité technologie. Ty nejlepší únikovky vás dokáží vtáhnout do svých příběhů. Stáváte se tak na chvíli třeba detektivem, zločincem, psychopatem, badatelem apod. A tím to nekončí, pokud jste ochotni si za kvalitu opravdu zaplatit, můžete se vydat za dobrodružstvím, ve kterém vystupují i živí herci, s kterými nejen můžete, ale i musíte komunikovat, jinak hru nemáte šanci úspěšně dokončit. Díky tomu, že únikové hry pro dospělé i děti, ušly během chvilky poměrně velkým vývojem, vznikla velká propast mezi jednotlivými hrami, co se týče kvality. Narazit tak dnes můžete na obyčejnou sklepní zámkovku, ale i únikovku, která je vymakaná do posledního detailu.

Principy venkovních šifrovacích her

Venkovní šifrovací hry oproti únikovkám probíhají venku a k jejich absolvování máte k dispozici mnoho hodin, někdy i dnů a leckdy naprosto neomezený čas. Tým si sám určuje tempo, kterým se posouvá k cíli. Je jen na něm, jak rychle zvládne jednotlivé úkoly rozluštit a cíle dosáhne. Většina šifrovaček se odehrává ve městech či v jejich blízkosti. Díky zasazení do reálného světa, dávají možnost využít aktuálního prostředí, ale i třeba historie daného konkrétního místa. Principem venkovních šifrovacích her bývá luštění rébusů a šifer, jejichž řešení vám ukazuje cestu či sděluje místo, kam dál se vydat. Pokud šifru rozluštíte a dorazíte do místa určení, najdete tam další úkol anebo si vše potřebné nesete sebou a v průběhu cesty se za pomoci nějakého klíče dozvídáte, co kde rozluštit. K šifrování se používají různé principy, které se dále pro složitější úlohy různě kombinují a tím vznikají zajímavé kombinace, které vedou k naprosto originálním šifrám. Pokud se vám nedaří připravenou úlohu vyřešit, máte možnost se inspirovat nápovědou a když vám ani to nepomůže, čerpáte řešení. Sice díky tomu získáte nějaké trestné body či čas, ale na druhou stranu vám to umožní hru za všech okolností dokončit.

Venkovní šifrovačky však nejsou jen o možnostech potrénovat mozek pomocí všemožných rébusů, šifer, hádanek, úkolů apod., ale poznat město z jiného úhlu. Navštívit místa, která by vám jinak zůstala skryta. Objevit magická zákoutí. Projít se a zažít výhledy, které byste mohli při běžné procházce minout a dozvědět se něco nového z dob minulých i současných.

A ta radost, která se dostaví, když šifře přijdete na kloub, je nepopsatelná.

Chcete-li okusit zas něco nového a rozjet svoji dešifrovací dráhu, skočte do aktuální nabídky her a vyberte si. Hru, kterou si zvolíte, můžete hrát kdykoli. A koho si vzít do týmu? Kohokoli s kým se chcete pobavit a věnovat mu svůj čas.