Před časem jsme narazili na velmi zajímavou aplikaci, která již dokázala zachránit život nejednomu člověku. A protože řada z vás ráda objevuje nejen města, ale pouští se i do méně známých míst a všeljakých dobrodružství, leckdy i mimo ČR, bude vás určitě zajímat.

Co to tedy je?

Jedná se o aplikaci s názvem what3words, která je dostupná pro chytré telefony. Jejím stažením budete schopni velmi přesně identifikovat, kde se zrovna nacházíte. What3words v podstatě ukazuje na velmi konkrétní umístění.

Vývojáři této aplikace rozdělili svět na 57 bilionů čtverců, z nichž každý měří 3 x 3 metry a má jedinečnou, náhodně přiřazenou tříslovnou adresu. Zrovna sedím u stolu ve čtverci s označením loafer – amused – joins. Kromě angličtiny jsou dostupné i jiné jazyky, a to včetně češtiny.

Proč aplikace původně vznikla?

Myšlenka se zrodila v hlavě Chrise Sheldricka, když bojoval s poštovními problémy ve venkovském Hertfordshire a později i se srazy kapel na různých místech. Přemýšlel, jak by se souřadnicové označení dalo uživatelsky zjednodušit. Nakonec kontaktoval matematika a zjistili, že pro každé místo na světě existuje dostatek kombinací za pomoci pouhých tří slov. Stačí pouze 40 000 slov, což je pro celý svět vlastně nic.

Jak aplikace dokáže zachránit život?

V případě, že se ocitnete na místě, kde vám jde o život, protože jste se např. ztratili a již nemáte sílu dostat se zpět, zavoláte si pomoc a sdělíte jim svoji polohu pomocí tří slov. Díky tomu vás velice rychle naleznou.

Pokud nemáte žádný signál, aby jste pomoc přivolali, stále máte možnost zjistit své umístění tří slov. V případě, že máte mezi sebou např. zraněného, někdo se vydá pro pomoc. Pak jen nahlásí přesnou polohu zraněného pomocí tří slov a hned záchranáři vědí, kde přesně ho mají hledat.

Člověk nikdy neví, co vše se mu může stát. Pouhá tři slova již sehrála velmi důležitou roli při záchraně lidí ztracených v horách, ale i třeba při autonehodách. Byl i případ, kdy aplikace zachránila život člověku, který byl unesen.

Tento systém pomáhá řešit i požáry ve velkých venkovských oblastech. Velmi jednoduše se tak záchranné jednotky nasměrují, kam je zrovna potřeba.

Tak co? Zaujalo vás to? Určitě stojí za to si aplikaci what3words stáhnout a mít ji v záloze pro případ nouze.