U venkovních šifrovacích her se můžete setkat s celou řadou všemožných šifer a jejich různých kombinací. Nejedná se však o náhodné ukrytí zprávy. Každá pořádná šifra je vymazlená do posledního detailu a má svá pravidla. Pokud ji blíže prozkoumáte, zjistíte, že vám sama nenápadně napovídá, jakým směrem se dát, abyste ji mohli odhalit. Stačí jen následovat její kroky.

U každé šifrovačky je uvedena obtížnost, která říká, jak moc zapeklité úkoly vás během cesty budou čekat. Pokud nemáte žádné zkušenosti, začněte lehčími a proluštěte se postupně k těm složitějším.

A na jaké principy šifrování můžete narazit? No, co vám budem povídat, je toho celá řada a ještě se jednotlivé typy různě kombinují. Pojďme se tedy na pár krátce podívat.

Transpoziční šifry

Principem těchto šifer je, že se mění pořadí znaků (písmen) ve zprávě. Setkat se tak můžeme s naprosto jednoduchým ukrytím jakékoliv zprávy, tak i složitějším. Transpoziční šifrou nazýváme např. text napsaný pozpátku, ob několik pozic, do různých tvarů, ale i mnohem záludnější způsob za pomoci šifrovací mřížky či nějaké jiné pomůcky. Dostane-li se vám do rukou jednodušší použití, dříve či později řešení doslova prokouknete. Prostě se na šifru tak dlouho díváte, až vám to dojde. U složitějších musíte získat i šifrovací klíč, bez něj totiž nemáte příliš velkou šanci, přijít záhadě na kloub. Šifrovací klíč bývá velmi často ukrytý v materiálech, které si nesete anebo někde na stanovišti, kde se právě nacházíte.

Psaní textu pozpátku. K rozluštění stačí, když text přečtete odzadu.

Psaní textu do tvaru šneka. K rozluštění stačí, když text budete číst dokola. Na to, kde začít, za chvilku určitě přijdete.

Psaní textu za pomoci šifrovací mřížky rozluštíte, vezmete-li šifrovací mřížku, vyříznete černá pole a budete číst písmena, co vám ukazuje. Dočtete-li dokonce, otočíte mřížku ve směru hodinových ručiček a čtete dál…

Substituční šifry

Oproti transpozičním šifrám je zachováno pořadí znaků (písmen) a mění se jejich podoba. Substituce znamená vlastně nahrazení. Nejjednodušším způsobem může být nahrazení písmen čísly. Takže např. vidíte-li napsáné na domech čísla 10, 1, 8, 15 jsou v nich ve skutečnosti ukryta písmena. 10 = J, 1 = A, 8 = H, 15 = O. Že to nedává smysl? Název šifry „Na velikosti záleží” napovídá, že je potřeba písmena číst podle velikosti domů. Díky tomu je řešením slovo „AHOJ”.

Na velikosti záleží

Při substituci se také využívá posunů v abecedě. Mezi nejznámější šifry tohoto typu řadíme Caesarovu šifru, která spočívá v posunu každého písmene o pevný počet pozic v abecedě. Julius Caesar posouval vždy o tři pozice A = D, B = E, …

Psal by Ceasar někomu tajnou zprávu o chytré zábavě, zapomněl by na čárky i háčky a napsal by jen fkbwudcdedyd.

Morseovka v šifrách

Že je morseovka nuda? Tak to jste ji ještě neviděli v šifrovacích hrách. Na ohranou podobu teček a čárek můžete klidně zapomenout. Tečky a čárky bývají často nahrazeny nějakými znaky. Velmi oblíbená je grafická morseovka. Pokud se tedy opakují dva znaky a tvoří oddělené skupinky po 1-4 znacích, může to být ukrytá morseova abeceda. Jako třeba tady. Skvěle k tomu posloužily obaly od žvýkaček. Vůbec nevadí, že je každý jiný. V jednotlivých sekcích je spojuje fakt, že některé se prodávaly jednotlivě a jiné v podlouhlých balíčcích.

Znalostní šifry

Jak název napovídá, v tomto případě musíte do luštění zapojit i nějakou znalost. Jedná se často o „obecné znalosti“ jako jsou např. názvy slavných děl, postav, míst, ale i známá přísloví, písničky, pohádky, prostě na co si jen vzpomenete. 

A tím to nekončí. Šifrovacích možností je mnohem víc, ale popisovat a rozebírat je, by byla nuda. Lepší je vybrat si hru a vyrazit. Nemusíte mít nic nastudováno. Všechny naše hry jsou udělány tak, aby se daly rozluštit a pokud se to přece jen nedaří, máme připraveny nápovědy a i záchranná řešení. Díky tomu se vám rozhodně nestane, že byste nedošli do cíle.

A to není vše. Na cestu se můžete vydat kdykoli. Hru si objednáte domů a až budete mít čas a venku nebude plískanice, vyrazíte s kamarády, kolegy či rodinou.