Když jedete na dovolenou, máte mnoho plánů, co vše vidět, kam zajít, a po návratu zas nepřeberné množství informací a zážitků. Co, ale víte o městech v naší zemi? Někdy může být i těžké si udělat čas na prozkoumání vlastního města, kde žijete. Chodíte kolem zajímavých míst, slýcháte řadu příběhů o nabízených atrakcích, ale nikdy se tam nevydáte. Není to škoda?

Udělejte si jednoduchý seznam míst, co chcete ve vašem městě vidět, dělat či zažít. Pokud se jedná o něco, co je časově omezené, poznamenejte si to. Na každý měsíc si stanovte zvládnutelný cíl, co dokážete absolvovat. Vyberte si pokaždé například 5 věcí a zkuste je vecpat do svého nabitého programu, o kterém si zpočátku myslíte, že neobsahuje skulinku. Uvidíte, že nakonec bude.

A jak seznam nejlépe tvořit? Pojďte se podívat na pár jednoduchých triků, které vám v tom pomohou.

1. Inspirujte se

Když jdete na pivo s přáteli, většinou každý vypráví o tom, kde byl a co zažil. Pokud vás cokoliv zaujme, přidejte to do seznamu.

2. Ztrácejte se

Vyražte do města, dejte si někde dobrou snídani, a pak se jen bez cíle ztrácejte. Choďte uličkami, které neznáte. Nasávejte atmosféru, dívejte se kolem sebe a všímejte si každého detailu. Když vás něco zaujme, honem s tím do seznamu. Nebojte se, že se ztratíte. Až se unavíte, kouknete do mapy, zorientujete se a najdete nejbližší spoj domů.

3. Dívejte se kolem sebe

Chodíte městem, jezdíte tramvají, vlakem či autobusem a oči máte neustále zanořené v mobilu? Zkuste ho někdy schovat do tašky a raději se rozhlédněte kolem sebe. Můžete narazit na nově otevřenou restauraci, netradiční výstavu, park, plakát lákající na zajímavou akci, kterou by bylo škoda propásnout.

4. Vydejte se jinou cestou z práce domů

Není špatné se občas vydat z práce jinudy. Zkuste jít třeba kus pěšky. Pokud vaše město nabízí sdílené koloběžky či kola, proč je nezkusit. Skvěle si tím vyčistíte hlavu po náročném dni a ještě můžete narazit na řadu zajímavostí, které byste ten den minuli.

5. Cestujte časem

Každé místo ve vašem městě má nějaký příběh, který může vyprávět. Kolik toho vlastně víte o historii města, kde žijete? Vydejte se do muzea či si o něm přečtěte nějakou knihu. A pak se do těch míst vydejte, najednou je uvidíte z jiného úhlu.

6. Zaregistrujte se

Podle vašich zálib se registrujte a nechte si zasílat newsletter o zajímavých akcích ve vašem či jiném městě.

Možná už teď vás napadá řada položek do seznamu, tak na nic nečekejte a rovnou si ho založte. Využít k tomu můžete například obyčejného bloku, poznámkové aplikace v telefonu, webového nástroje Trello. Prostě něco, co máte stále po ruce, abyste si mohli kdykoliv cokoliv zaznamenat.

Nechcete město jen objevovat, ale i si u toho procvičit mozkové závity? Pak sáhněte po některé z šifrovacích her.