Rádi byste letos pod vánočním stromkem zabodovali? Hledáte něco, co vašim vánocům dodá nezapomenutelné kouzlo a pomůže k přirozené pohodě při rozbalování dárků? A co si trošku vyhrát s jmenovkami?

Máme pro vás hned několik tipů. Jejich příprava nezabere moc času a efekt bude famózní.

1. Pexeso

Pořiďte jakékoliv pexeso, které se vám bude líbit a využijte ho k označení dárků namísto jmenovek. Jednu kartičku z páru dejte na dárek a druhou obdarovanému. Než si dárek rozbalí, bude muset nejprve dohledat, který je ten pravý. Pokud s pexesem naložíte tak, aby se nezničilo, stane se samo o sobě společným dárkem a můžete si ho později zahrát. Jak na to? Na dárky ho stačí opatrně zastrčit pod mašličku a obdarovanému potřebné kartičky vložíte do obálky nadepsané jeho jménem.

2. QR kód

Nahraďte jmenovku qr kódem. Není to nic složitého. Jakýkoliv qr kód si vygenerujete na www.qrgenerator.cz. Na obrázku vidíte dárek pro Matěje.

3. Křížovka

Ukryjte jméno do tajenky. A pokud máte pro každého dárků více, klidně ho pokaždé udělejte v jiném tvaru. Křížovku si buď vymyslete sami, anebo využijte www.generatorkrizovek.cz. Pod stromečkem si pak všichni pěkně poluštíte a dárky následně rozdělíte.

4. Morseovka

Nadepište dárky za pomoci morseovky. Přehlednou tabulku najdete na http://morseovaabeceda.cz/tabulka/. Na obrázku vidíte dárek pro Edu. Jednotlivé písmena od sebe odděluje pomlčka.

5. Logické páry

Vymyslete si jakékoliv páry, které mají něco společného. Možností je celá řada. Párem může být např. vynález a vynálezce. Na dárky nalepíte obrázky vynálezů, které si zvolíte a obdarovanému dáte seznam vynálezců, kteří patří k jeho dárkům tzn. nalepeným vynálezům. Takže na dárku bude třeba obrázek žárovky, dárek bude pro Pepu, a tak Pepa bude mít na svém seznamu jméno Thomas Edison. Je to podobné pexesu, ale složitější. Tady už je potřeba více přemýšlet a zapojit nějakou znalost. Anebo si všichni navzájem pomůžete a u toho se každý přiučí něco nového.

6. Kombinace

A pokud vám to bude málo, můžete to i různě kombinovat. Na obálku s pexesem nenapíšete rovnou jméno, ale skryjete ho třeba do tajenky. Malým členům rodiny připravíte jednodušší „kvízy“ a dospělákům něco složitějšího.

Díky netradičním jmenovkám, vylepšíte i méně originální dárky. Pod vánočním stromkem se navíc pobavíte a rozbalování dárků si všichni více užijete, a to včetně těch nejmenších, kteří by jinak bez rozmýšlení rozbalily jeden dárek za druhým.

A samozřejmě maximálně originální budete, když pod stromeček, kromě zábavných jmenovek, nadělíte i některou z našich šifrovacích her  🙂